vak

A Magyar Rádió Gyermekkórusának évadzáró műsora

Az évad utolsó hangversenyén kitüntető díjak átadására is sor kerül!
 

Nagykórus
Bartók Béla: Leánynéző
Bartók Béla: Leánykérő
Bartók Béla: Csujogató

Vezényel: Szűcs Magdaléna

A három kóruskompozíció Bartók Béla 27 darabból álló sorozatában jelent meg. Kodály így írt a gyermekkari tételekről: „A magyar gyermek még nem tudja, hogy életére kiható ajándékot kapott 1936 karácsonyán. De tudják mindazok, akik a magyar gyermeket olyan világba akarnák vezetni, ahol tisztább a levegő, kékebb az ég, melegebb a nap.” Bartók 1935-ben fogott hozzá a komponáláshoz, a szövegeket többnyire 19. századi népköltészeti gyűjteményekből válogatta.

Palánták
Tamási Tibor: Négy gyermekdal
Szőnyi Erzsébet: Este van már, késő este | Haj, haj, haj, letörött a gally
Papp Lajos: Nyárdicsérő | Macskazene | Hívogató | Zenebolt
Bárdos Lajos: Ugyan, édes komámasszony | Bikaviadal

Alszászy Gábor (zongorán közreműködik)
Vezényel: Körber Katalin

A sokoldalú alkotóművész, Tamási Tannenbaum Tibor (1934) szinte minden műfajban és stílusban kamatoztatta tehetségét, szívesen komponált színházi zenét, dzsessz-muzsikát, kórusokat, bordalokat éppúgy, mint gyermekkari tételeket.
Szőnyi Erzsébet (1924-2019) gyermekkari népdalfeldolgozássorozata (33 könnyű kórus, 1969) a zeneszerző megfogalmazása szerint „iskolai használatra készült. A dalok legnagyobb része szerepel az iskolai énekeskönyvekben, így a gyermekek az énekórán megtanulják. A második szólamot vagy a karéneken használják fel, vagy – és ez még jobb megoldás – az osztályon belül is megtanulhatják, és így egyetlen osztály énekóráján már el is hangozhat a kétszólamú kórusmű.”
Papp Lajos (1935-2019) „35 könnyű kétszólamú egynemű kar” című sorozata, Szőnyi Erzsébet 33 könnyű kórusához hasonlóan 1969-ben jelent meg, ugyanakkor ebben ciklusban nem népdalfeldolgozások, hanem magyar költők (például Weöres Sándor, Radnóti Miklós, Csukás István, József Attila, Csanádi Imre) verseire komponált, önálló darabok kaptak helyet.
Bárdos Lajos Kicsinyek kórusa címen három füzetnyi kétszólamú gyermekkarra írt művet publikált, a darabok többsége népdalfeldolgozás. Az Ugyan, édes komámasszony dallama a 19. század közepe óta ismert széles körben. A Bikaviadal című kóruskompozíció egy rövidebb ciklus részeként jelent meg (Európa peremén), melyben Bárdos különböző népek dallamait (például lapp, finn, török) dolgozta fel, a Bikaviadal című tételben spanyol melódiát. A szöveget Lukin László írta.

Kamaracsoportok
Válogatás Csányi László: Gyermekkórusok Kótáskönyve című kötetéből
Orazio Vecchi: Néked zeng ez a dal
Jacob Regnart: Megbabonáz sok szívet
Michael East: Szép tavasz idején
Giovanni Pierluigi da Palestrina: Egy márványszoborhoz
Daniel Friderici: Ladilom
Vezényel: Dinyés Soma

Csányi László, a Magyar Rádió Gyermekkórusának legendás alapító karnagya 1982-ben adta közre Gyermekkórusok Kótáskönyve című gyűjteményét. A 200 kompozícióból álló válogatás a reneszánsz kortól egészen a 20. század második feléig kínál énekelni valót, olyan nagy mesterektől is, mint Palestrina, Mozart vagy Liszt. Csányi az előadói nehézségekkel kapcsolatban szellemesen megjegyezte, hogy „könnyű kórusmű nincsen, szépen előadni a legkönnyebb kórusművet is igen nehéz!”

A búcsúzó 8. osztályosok produkciója
Eriks Esenvalds: Only in Sleep
Dinyés Soma (felkészítő tanár)

A Sara Teasdale (1884–1933) versére írt Only is Sleep című kórus 2010-ben született. Az álomszerű, nosztalgikus hangulatú szöveg természetes egyszerűséggel idéz meg gyermekkori emlékeket, Esenvalds kompozíciója pedig tökéletesen ülteti át a költemény érzéki látomásosságát és közvetlenségét.

Palánták és az 1-2. osztályosok
Badacsonyi szőlőhegyen – népi gyermekjáték fűzés
A koreográfiát összeállította és betanította: Körber Katalin

A Badacsonyi szőlőhegyen szövegkezdetű népi dallamhoz, melyet 1929-ben jegyeztek le, kiszámolós-körjáték tartozik. Egyszerű szabály szerint jelölnek ki újabb és újabb táncosokat, sor kerülhet akár mindenkire is.

SZÜNET

Nagykórus
Georg Philipp Telemann: Az Iskolamester – komikus kantáta
Közreműködik: Mendelssohn Kamarazenekar (koncertmester Kováts Péter)
Kovács István (basszus)
Vezényel és csembalózik: Dinyés Soma

Franz Xaver Süssmayr: Névnapköszöntő kantáta
Közreműködik: Mendelssohn Kamarazenekar (koncertmester Kováts Péter)
A Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium fúvós növendékei
Vezényel: Dinyés Soma

Telemann komikus kantátájának iskolamester természetesen egy énekesiskolában teljesít szolgálatot. A zeneszerző jól ismerte az iskolák világát, művében tehát jócskán merített saját tapasztalatából is. A kantátában sziporkázó humorral és iróniával ábrázol egy betegeskedő, morgolódó, de alapvetően melegszívű, művészetében buzgó tanárt, aki mindent elkövet, hogy még a lassú felfogású diákok is jól teljesítsenek az énekórán.
A Mozart-tanítvány Süssmayer gyermekkantátájának (A nagypapa névnapja) újkori bemutatója a Magyar Rádió Gyermekkórusához köthető: a kórus az Országos Széchényi Könyvtár Esterházy-gyűjteményében megbújó művet 1964-ben mutatta be a Zeneakadémián.

Botka Valéria-díj, Csányi László-díj és Reményi János-díj átadása
Kitüntető díjak átadása a Magyar Rádió Gyermekkórusában a 2024/25-ös évben végzett kimagasló munkáért.

Nagykórus, Palánták
Bring me little Water, Silvy – amerikai népdal
Közreműködik: Mendelssohn Kamarazenekar – Kováts Péter (koncertmester)
Vezényel: Szűcs Magdaléna

A népszerű, sokféle feldolgozásban énekelt észak-amerikai népdal összeforrott Huddie Ledbetter (Lead Belly – 1888-1949) blues- és népdalénekes nevével. A legenda szerint az énekes nagybátyja, amikor az öszvérekkel a szántóföldön dolgozott, Silvy nevű feleségéhez kiáltozott, hogy hozzon egy kis friss vizet. A kurjongatásból lassanként dallamsorok, majd egy egész ének kerekedett ki.

***

Zeneakadémia Nagyterem
2025.06.07. (szombat) 16:00
JEGYEK

További hírek